Poradnik Pogrzebowy
Poniżej Strony

24/7 Tel.: 81 746-68-04

Poradnik postępowania w momencie śmierci

Co zrobić gdy umiera nam osoba bliska?

Co Zrobić, Gdy Umiera Nam Osoba Bliska?

W przypadku, gdy śmierć nastąpi w domu, należy wezwać lekarza w celu stwierdzenia zgonu. Po przybyciu pogotowia ratunkowego, osoba uprawniona do stwierdzenia zgonu sporządza specjalny protokół (kartę zgonu). Następnie, po upływie dwóch godzin od stwierdzenia śmierci, ciało może zostać przewiezione do chłodni wybranego Zakładu Pogrzebowego.
W sytuacji, gdy osoba bliska umrze w szpitalu, kroki które należy podjąć są inne. Należy udać się do działu Statystyki w szpitalu, w którym odbieramy kartę zgonu wystawioną przez lekarza. Należy również odebrać kartę potwierdzającą odbiór zwłok. Następnie, pozostaje nam wybór odpowiedniego Zakładu Pogrzebowego, gdzie zostaną ustalone wszelkie szczegóły dotyczące organizacji pogrzebu.
Jeżeli śmierć nastąpiła w wyniku wypadku lub przestępstwa, lekarz może odmówić wystawienia karty zgonu i ciało zostanie przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej. W takim przypadku należy się liczyć z tym, że sprawę odebrania zwłok będziemy musieli skonsultować z prokuraturą. Kartę zgonu wystawi wówczas lekarz, który na zlecenie prokuratury lub sądu, dokonał oględzin lub sekcji zwłok.

Jak wybrać zakład pogrzebowy?

Jak wybrać Zakład Pogrzebowy?

Aby wybrać Zakład Pogrzebowy nie musimy odwiedzać wszystkich firm pogrzebowych w danej lokalizacji. Bardzo pomocny do tego celu może okazać się Internet. Ważne jest, aby firma posiadała własny dom pogrzebowy, chłodnię, kaplicę (sale pożegnań), parking przy kaplicy, flotę oryginalnych karawanów do wyboru, bogatą wystawę trumien i urn oraz wiele dodatków które mogą okazać się najważniejsze w momencie organizacji pogrzebu. Wiele firm pogrzebowych nie posiada własnych domów pogrzebowych i wynajmują chłodnie i kaplicę w innych firmach. Należy mieć na uwadze, że firmy te płacą za korzystanie z chłodni innym firmom i wtedy doliczane jest to do ogólnych kosztów pogrzebu.
Największym wydatkiem przy organizacji pogrzebu jest przeważnie trumna. Jeżeli dany Zakład Pogrzebowy sam produkuje trumny jest to kolejny atut, gdyż koszty pogrzebu mogą być niższe niż w firmach, które muszą zakupić takie trumny u producentów.
Zwracajmy uwagę na to, jak długo firma jest na rynku w danej lokalizacji. Kierując się wyborem firmy warto zwrócić uwagę czy jest to firma rodzinna. Stany Zjednoczone słyną z tego, że usługami pogrzebowymi zajmują się całe rodziny. Sama nazwa "Dom Pogrzebowy" (Funeral Home) wywodzi się właśnie stamtąd, gdyż w tym samym budynku co dom znajduje się firma pogrzebowa. Organizacja i przebieg pogrzebu w takiej firmie wyglądają dużo lepiej, gdyż nad wszystkim czuwają członkowie rodziny. Inaczej to wygląda w Zakładach Pogrzebowych, które powierzyły opiekę firmy samym pracownikom, a właściciele na co dzień mają całkiem inne zajęcia i nie mają kontroli nad jakością usług. Bardzo pomocne mogą okazać się opinie w Internecie osób, które organizowały pochówek w danym Zakładzie Pogrzebowym lub informacje od znajomych, którzy organizowali uroczystość pogrzebową.

Jak wyrabia się akt zgonu i do czego potrzebna jest karta zgonu?

Jak wyrabia się akt zgonu i do czego potrzebna jest karta zgonu?

Do Urzędu Stanu Cywilnego należy się udać wraz z kartą zgonu, dowodem osobistym, paszportem oraz ewentualną książeczką wojskową (jeżeli mężczyzna zmarł przed 50 rokiem życia).
Urząd Stanu Cywilnego, który należy wybrać musi znajdować się na terenie tej samej gminy, w której nastąpił zgon. Bardzo ważne jest to, że nie udajemy się tam, gdzie zmarła osoba była zameldowana, tylko tam, gdzie nastąpiła śmierć.
Pracownik Urzędu Stanu Cywilnego wystawia jeden akt zgonu. Każdy kolejny akt zgonu jest płatny. Koszt dodatkowego aktu zgonu to 22 zł (obowiązująca cena na rok 2015). Należy pamiętać, że akt zgonu oraz kartę zgonu warto posiadać w kilku egzemplarzach. Potrzebne będą one w ZUS/KRUS, sprawach bankowych, spadkowych oraz w firmach ubezpieczeniowych. Przy pochówku połączonym z procesem kremacji niezbędne będą trzy akty zgonu. Wyrobienie aktu zgonu możemy zlecić firmie pogrzebowej, która organizuje pogrzeb.

Jak zorganizować pogrzeb?

Jak zorganizować pogrzeb?

Wybrany Zakład Pogrzebowy może pomóc nam przejść przez wszelkie formalne i prawne procedury związane z pogrzebem. Z firmą pogrzebową ustalamy formę pochówku (z trumną lub urną), datę pogrzebu, wybór cmentarza, miejsce pochówku oraz dodatki typu tabliczka pogrzebowa, klepsydry, nekrologi czy kompozycje kwiatowe.
Istnieje możliwość organizowania pogrzebów świeckich, które różnią się od obrządku religijnego. Należy pamiętać, że Zakład Pogrzebowy nie załatwi za nas sprawy nabożeństwa żałobnego oraz pochówku na cmentarzu parafialnym. Należy odwiedzić Księdza z parafii zmarłej osoby w celu uzgodnienia warunków pochówku. Podobnie jest w momencie, kiedy chcemy wykupić kwaterę na cmentarzu komunalnym. Cała procedura w przypadku kompleksowej obsługi przez Zakład Pogrzebowy, może być bezgotówkowa w ramach zasiłku pogrzebowego ZUS/KRUS.

Ile wynosi zasiłek pogrzebowy i komu on przysługuje?

Ile wynosi zasiłek pogrzebowy i komu on przysługuje?

Zasiłek Pogrzebowy oferowany przez skarb Państwa wynosi 4000,00 zł. Jest to kwota, która obowiązuje od 1 marca 2011 r. Do wypłaty Zasiłku Pogrzebowego potrzebny jest wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego (druk ZUS Z-12), akt zgonu oraz rachunki (faktury) poniesionych w trakcie pogrzebu kosztów.
Osoby, które mogą się ubiegać o wypłatę zasiłku pogrzebowego to małżonek (wdowa lub wdowiec), rodzice, macocha, ojczym, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, a także wnuki i rodzeństwo. Od 1 marca 2015 roku zaliczają się również dziadkowie, dzieci umieszczone w rodzinie zastępczej oraz osoby, nad którymi została ustanowiona opieka prawna. O wypłatę zasiłku pogrzebowego mogą również ubiegać się pracodawca, gmina, dom pomocy społecznej, osoba prawna kościoła lub związku wyznaniowego. Zasiłek przysługuje tym podmiotom w wysokości udokumentowanych kosztów.

Poznaj Opinie Naszych Klientów

Marek Boryga

Marek Boryga

Klient Firmy Animus

"Polecam firmę Animus profesjonalna obsługa. Produkty na najwyższym poziomie. Moim zdaniem najlepszy zakład pogrzebowy w Lublinie..."

Sandra Todorowska

Sandra Todorowska

Klient Firmy Animus

"Zaklad Pogrzebowy Animus organizował pogrzeb mojej siostry. Był to pogrzeb wyjątkowy, który cechował pełen profesjonalizm, estetyka..."

Krystyna Gajowiak

Krystyna Gajowiak

Klient Firmy Animus

"Korzystałam z usług tej firmy. Jestem bardzo zadowolona, wszystko odbyło się na bardzo wysokim poziomie. Bardzo profesjonalna obsługa. Polecam..."

Elżbieta Surma

Elżbieta Surma

Klient Firmy Animus

"Jeden z nielicznych zakładów pogrzebowych godnych polecenia. Wszystko odbyło się tak jak uzgodnione było w biurze pogrzebowym Animus..."

Proszę Czekać Zakład Pogrzebowy Animus